Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – kiedy i do kogo zwrócić się po pomoc ?

PSYCHOLOG to specjalista o ukończonych studiach magisterskich – kierunek psychologia, na jednej z aprobowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego uczelni. Takie wykształcenie daje prawo wykonywania zawodu psychologa. Psycholog zajmuje się między innymi wykonywaniem specjalistycznych testów psychologicznych, psychoprofilaktyką, poradnictwem psychologicznych, doradztwem, interwencją kryzysową. Ukończenie studiów psychologicznych nie uprawnia do prowadzenia psychoterapii. Szkolenie w zakresie psychoterapii jest uzupełniającą ścieżką kształcenia specjalistycznego.

PSYCHIATRA to lekarz po ukończonych studiach medycznych i specjalizacji z zakresu psychiatrii. Tylko psychiatra ma uprawnienia do stawiania diagnozy medycznej w zakresie chorób i zaburzeń psychicznych, prowadzenia farmakoterapii, wystawiania zwolnień lekarskich i skierowania do szpitala. Wykonywanie zawodu lekarza psychiatry nie uprawnia do prowadzenia psychoterapii.

PSYCHOTERAPEUTA to specjalista o ukończonych wyższych studiach magisterskich lub medycznych (psychologia, medycyna, pedagogika, socjologia i podobne), który przeszedł specjalistyczne podyplomowe szkolenie z zakresu psychoterapii, którego program jest atestowany przez jedną z dwóch uznawanych organizacji zawodowych: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Szkoły psychoterapii prowadzą różne organizacje specjalizujące się w poszczególnych podejściach terapeutycznych.

Psychoterapeuta zajmuje się udzielaniem wsparcia w zakresie różnego rodzaju problemów psychicznych, emocjonalnych, kryzysów życiowych i rozwojowych oraz rozwoju osobistego Klienta, który zgłasza się po pomoc. W pracy z klientem w rozmowie terapeutycznej wykorzystuje posiadaną wiedzę teoretyczną dotyczącą ludzkich zachowań, praktyczne narzędzia i techniki radzenia sobie z trudnościami oraz osobiste doświadczenia wynikające z pracy nad sobą (własna terapia, warsztaty rozwoju osobistego, superwizja). Połączenie wiedzy profesjonalnej i osobistych doświadczeń umożliwia dostrzeganie szerszej perspektywy problemu, z którym Klient się zgłasza.