Dojrzewanie jest szczególnie burzliwym okresem w  życiu Dziecka, które musi skonfrontować się z wieloma zmianami: biologicznymi, umysłowymi a zwłaszcza emocjonalnymi. Typowa dla Nastolatków (nad)wrażliwość na opinie środowiska rówieśniczego, niepewność i ambiwalencja w postrzeganiu siebie są źródłem wielu cierpień młodego człowieka. Młody człowiek zastanawia się kim jest i kim chciałby być. Często nie umie o tym rozmawiać z Rodzicami, gdyż wzajemne emocje i różnice poglądów utrudniają porozumienie. Samodzielne rozwiązywanie trudnych spraw niejednokrotnie prowadzi Nastolatka ku destrukcyjnym działaniom, a Rodzice uznawani są za przeciwnika, z którym trzeba walczyć. W takiej sytuacji może pomóc nawiązanie relacji z bezstronnym terapeutą i wspólnie z nim poszukiwanie nowych, bardziej satysfakcjonujących punktów odniesienia do problemowych obszarów.

Terapia Nastolatków może mieć charakter zarówno krótkoterminowy (do kilkunastu sesji) jak i długotrwały – w zależności od rodzaju i nasilenia przeżywanych trudności. Spotykamy się zarówno z Dzieckiem indywidualnie jak i z tymi członkami Rodziny, których obecność jest niezbędna dla rozwiązania problemu, nad którym  Rodzina pracuje  z terapeutą.

Wskazaniem do skonsultowania się z psychoterapeutą są sytuacje, gdy młody człowiek:

  • Doświadcza problemów w szkole (niepowodzenia edukacyjne, trudne relacje z rówieśnikami lub / i nauczycielami, lęk przed szkołą)
  • Silnie przeżywa zawód miłosny, odrzucenie przez grupę, inne niepowodzenia
  • Ma trudności w akceptacji swojego wyglądu (z powodu sylwetki, znaków szczególnych, niepełnosprawności lub choroby)
  • Cierpi na wahania nastroju lub depresję
  • Angażuje się w zachowania ryzykowne, nieodpowiednie towarzystwo
  • Jest zbuntowany wobec rodziców i innych dorosłych
  • Cierpi na dolegliwości psychosomatyczne i inne

Psychoterapeuta pomoże przezwyciężyć kryzys i nauczyć się bardziej konstruktywnych reakcji  i zachowań.