Pójście do przedszkola lub do szkoły weryfikuje gotowość dziecka do kontrolowania swojego zachowania, dostosowania się do zasad grupy i poleceń nauczycieli, a także jest sprawdzianem samodzielności w samoobsłudze i dbaniu o własne sprawy.
Nie wszystkie dzieci osiągają tę gotowość w sposób naturalny i we właściwym czasie. Jeśli obserwujesz niepokojące zachowania swojego Dziecka lub słyszysz o nich od nauczycieli, nie czekaj „aż Dziecko samo z tego wyrośnie”. Zgłoś się także, jeśli Twoje Dziecko było już badane i posiada opinię, diagnozę lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zadbaj o rozwój swojej Pociechy przy wsparciu kompetentnego specjalisty, który zaproponuje program rozwojowych ćwiczeń oraz pomoże ukierunkować działania wychowawcze Rodziców, aby te potrzebne dziecku kompetencje rozwinąć.

Naszą dewizą jest: Spotykamy się z Dzieckiem a nie z diagnozą! Posiadana dokumentacja i wykonywane badania pozwalają nam poznać szerszy kontekst funkcjonowania Dziecka, jednak to Osoba Dziecka i jego aktualny stan  są wiodącymi wyznacznikami celów i planu terapii.

Pomagamy między innymi, gdy:

  • jest wątpliwość, czy Dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki,
  • występują u Dziecka trudności adaptacyjne w szkole lub przedszkolu (lęki, fobia szkolna, dolegliwości somatyczne, problemy w kontaktach z rówieśnikami itp.)
  • Dziecko nieharmonijnie się rozwija, ma problemy sensomotoryczne, jest mało skoordynowane ruchowo lub niepewne w relacjach społecznych (zaburzenia integracji sensorycznej, przetrwałe odruchy niemowlęce, podejrzenie całościowych zaburzeń rozwoju)
  • Rodzina przeżywa trudności lub kryzys, które obciążają Dziecko emocjonalnie (choroby, rozstania, śmierć),
    Dziecko doznaje przemocy rówieśniczej lub samo zachowuje się agresywnie i buntowniczo,
  • zdiagnozowano u Dziecka autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, dysleksję lub inne zaburzenia rozwoju  i nie wiesz jak reagować na trudne zachowania,

Zaproponujemy indywidualnie dopasowany program diagnostyczno-terapeutyczny ukierunkowany na stymulowanie rozwoju deficytowych obszarów i wzmacnianiu zasobów Dziecka z zastosowaniem szerokiego wachlarza metod terapeutycznych.

Podczas każdego spotkania terapeutycznego łączymy elementy wielu podejść, m.in:

  • nowatorskie neurorozwojowe ćwiczenia wygaszające przetrwałe odruchy niemowlęce,
  • integracja sensomotoryczna,
  • pedagogika zabawy,
  • terapia pedagogiczna,
  • artterapia i bajkoterapia,
  • systemowa psychoterapia dzieci i młodzieży,
  • poznawczo-behawioralne modelowanie zachowania,
  • masaż i relaksacja,
  • kinezjologia i terapia czaszkowo-krzyżowa.

Dzieciom doświadczającym niepowodzeń szkolnych proponujemy diagnozę w kierunku ryzyka dysleksji lub dysleksji, dysgrafii, dysortografii i dyskalkulii we współpracy z zaprzyjaźnioną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną LAUDAME w Łomiankach

Dla dzieci z problemami w relacjach społecznych i trudnością samokontroli zachowania proponujemy grupowy Trening Umiejętności Społecznych wg autorskich programów „Wyprawy Młodych Odkrywców” oraz „Przyjaciele Kameleona”.

W przypadku problemów w środowisku dziecka prowadzimy również systemowe konsultacje na terenie szkoły lub przedszkola mające na celu wypracowanie wspólnie z nauczycielami strategii zmiany trudnych zachowań Dziecka.

W terapii pedagogicznej i psychoterapii zajmujemy się nie tylko objawami, ale przede wszystkim sięgamy do źródeł problemu. Musi to więc być proces trwający w czasie. Najczęściej spotykamy się z Dzieckiem i Rodzicami raz w tygodniu przez okres całego roku szkolnego lub dłużej. Czas trwania terapii zależy od wielu czynników związanych zarówno ze złożonością problemu jak również stosowaniem się do zaleceń terapeuty i pracą własną w środowisku Dziecka.